Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany – na czym polega ten sposób opodatkowania dochodów?

Data publikacji 10 czerwca 2023


Jeden ze sposobów rozliczania dochodów firm jest ryczałt ewidencjonowany. To uproszczona forma księgowości, z którą poradzi sobie niemal każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jednak należy pamiętać, że ryczałt ewidencjonowań ma swoje ograniczenia i nawet jeśli rozpoczęliśmy w ten sposób rozliczać się z fiskusem, niekoniecznie możemy mieć możliwości kontynuowania działalności na ryczałcie przez lata.

Podstawową cechą charakterystyczną ryczałtu ewidencjonowanego jest pominięcie kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu stawki podatku, który musimy odprowadzić na koniec miesiąca lub kwartału na rzecz Urzędu Skarbowego. Nie oznacza to oczywiście, że nie musimy zbierać faktur za usługi, z których korzystamy w ramach prowadzenia działalności oraz że nie musimy zbierać faktur zakupowych towaru, którym obracamy (chociażby po to, aby nie zostać oskarżonym w przyszłości o paserstwo). To właśnie ze względu na tak uproszczoną formę wyliczania podatku wielu przedsiębiorcom niepotrzebne jest biuro rachunkowe Warszawa. Obsługa księgowa firm jest wydatkiem do poważnego podważenia, gdy nasze dochody nie przekraczają 2000 zł w skali miesiąca, a uzyskujemy je z jednego prostego źródła, które bardzo łatwo jest rozliczyć. 

Jak oblicza się podatek na ryczałcie ewidencjonowanym?

Każdy rodzaj działalności ma adekwatną dla siebie stawkę podatku. Na przykład, adwokaci, notariusze i agenci nieruchomości, którzy pracują na własny rachunek, mogą odprowadzać na ryczałcie podatek w wysokości 17 % od uzyskanych dochodów. Dla hurtowników jest to już 15 %. Dla architektów: 14 %. Najem mieszkania ma stawkę 8,5 %. Dla handlu jest to nieodmiennie od lat 3%. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak interpretować zawód, który wykonujemy (lub sposób zarobkowania) w kontekście podatków, warto zapytać biuro księgowe, udając się po jednorazową poradę podatkową. Warto przy okazji również zamówić sobie w takim biurze kompleksową usługę założenia firmy i zgłoszenia wszystkich formalności do ZUS i do US oraz do Urzędu Miasta lub Gminy. 

Czy rozliczając się poprzez ryczałt ewidencjonowany warto wynająć biuro księgowe?

Poza pierwszymi formalnościami związanymi ze zgłoszeniem takiego sposobu opodatkowania do naczelnika rejonowego urzędu skarbowego oraz formalnościami zawianymi z zakładaniem firmy, prowadzenie działalności na ryczałcie wydaje się banalnie proste. Schody jednak rozpoczynają się wtedy, gdy nasze dochody w ujęciu rocznym zbliżają się do granicy, po której przekroczeniu trzeba już przejść na pełną księgowość. Wtedy trzeba dotrzymać odpowiednich terminów zgłoszeń, zrobić to na poprawnych formularzach oraz często zrobić remanent w firmie. Wtedy obsługa księgowa firmy jest bardzo pomocna.

Redakcja penta.org.pl

Nasza redakcja to zaufane źródło informacji i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i zarządzania. Dostarczamy klarownych analiz, aktualnych trendów i praktycznych porad, aby wspierać naszych czytelników w osiąganiu sukcesów zawodowych i rozwoju biznesowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?