penta.org.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Poradniki

Jakimi kryteriami kierować się, wybierając studia?

Jakimi kryteriami kierować się, wybierając studia?

Wybór studiów jest kwestią, która spędza sen z powiek nie tylko maturzystom, ale również wszystkim tym którzy z uwagi na swoje ambicje osobiste i zawodowe zdecydowali się podjąć edukację na poziomie wyższym. Niewątpliwie selekcję konkretnego kierunku nie warto pozostawiać czystemu przypadkowi. Oczywiście warto w procesie decyzyjnym uwzględnić przyszłe perspektywy na rynku pracy oraz własne zamiłowania naukowe i predyspozycje osobowościowe. Studia w Wałbrzychu okażą się dobrą alternatywą dla wszystkich tych, którzy mieszkają w okolicach Kotliny Kłodzkiej, niemniej jednak uczelnia nie jest jedynie suchym miejscem na mapie, ale miejscem autentycznego rozwoju osobowego, nawiązywania znajomości i tworzenia życiowych sposobności i to właśnie w takim kontekście należy ją postrzegać.

Wybór kierunku studiów w obliczu obecnego i przyszłego rynku pracy

Najbardziej oczywistym i zarazem prozaicznym kryterium wyboru kierunku studiów jest twarda rzeczywistość rynku pracy. Przyjmując ten tok rozumowania, szczególnie atrakcyjnymi kierunkami są te związane z nowymi technologiami. Co ważne, studia w Wałbrzychu związane ze zgłębianiem cyfrowych technologii obejmują na tyle zróżnicowany profil, że przypadną one do gustu nie tylko osobom o umysłach ścisłych (w przypadku standardowej informatyki), ale również o artystycznej duszy, które zapragną poznać tajniki projektowania grafiki użytkowej.

Studia w Wałbrzychu to także okazja do wyboru kierunku z szeroko pojętym zdrowiem i opieką medyczną. Studia na takich kierunkach, jak chociażby pielęgniarstwo, czy dietetyka, mogą okazać się trafnym wyborem nie tylko z uwagi fakt, ze większość europejskich społeczeństw się starzeje, ale również z racji tego, że coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z wpływu zdrowego stylu życia na dobrostan psychofizyczny człowieka.

Predyspozycje i czynniki osobowościowe w kontekście wyboru kierunku studiów

Bynajmniej nie należy ignorować jeszcze jednego i wcale nie mniej istotnego aspektu, czyli własnych predyspozycji osobowościowych i intelektualnych. W ich analizie pomóc mogą takie narzędzia psychologiczne jak na przykład test Gallupa, czy popularny kwestionariusz osobowości MBTI. Rozwój kompetencji w zgodzie z własną osobowością – to właśnie w tym duchu powinno wybierać się studia. Wałbrzych jest przyjaznym miastem o dobrej komunikacji i spokojnym tempie życia i z pewnością polubią go studenci. Pamiętajmy jednak o tym, aby okres studiów traktować także jako wspaniałą przygodę i niepowtarzalną okazję do rozwoju osobistego, który przecież wykracza poza geograficzne granice.

Udostępnij