Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes jak zamknąć działalność gospodarczą

Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Data publikacji 20 lutego 2023


Prowadzenie działalności gospodarczej stanowi jeden ze sposobów zarabiania pieniędzy. Własny biznes jest w stanie zapewnić nam niezależność finansową oraz odpowiednią ilość wolnego czasu, o ile spełnimy szereg różnego rodzaju kryteriów. Samo prowadzenie działalności nie gwarantuje bowiem sukcesu. Ważny jest oryginalny pomysł, trafiający w potrzeby rynku, odpowiedni marketing oraz upór i determinacja, ponieważ w przypadku własnego biznesu, zyski bardzo często przychodzą dopiero z czasem. Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca przez wiele miesięcy lub nawet lat musi dokładać do swojego biznesu, zanim zacznie on na siebie zarabiać. To właśnie na tym etapie najczęściej większość przedsiębiorców się poddaje i postanawia zamknąć działalność gospodarczą, aby nie generować więcej strat. Jak właściwie wygląda taki proces i czy w każdym momencie można zamknąć działalność?

Jak często przedsiębiorcy decydują o zamknięciu działalności?

Perspektywa nieograniczonych zarobków oraz dużej ilości wolnego czasu kusi praktycznie większość ludzi. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu. Szacuje się, że aktualnie w naszym kraju każdego dnia powstaje około 800 nowych firm. W większości są to jednoosobowe działalności gospodarcze, które zdecydowanie najłatwiej jest otworzyć i w razie potrzeby zawiesić lub zamknąć.
W takiej sytuacji może zrodzić się pytanie, ile z tych firm jest w stanie przetrwać na rynku? Okazuje się, że statystyki nie należą do najbardziej optymistycznych, ponieważ jedynie 30% z nich jest w stanie osiągnąć pozycję, która pozwoli im na sprawne funkcjonowanie. Pozostałe 70%, po okresie około 2 lat, zazwyczaj decyduje się na zamknięcie działalności.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Warto wspomnieć o tym, że oprócz zamknięcia działalności istnieje również możliwość jej zawieszenia. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku firm, które świadczą swoje usługi okresowo, a przez większą część roku nie mają żadnych zleceń. Zawieszenie działalności wiąże się z tym, że przedsiębiorca nie musi w tym czasie ponosić żadnych kosztów związanych z prowadzeniem działalności.
Większość osób decyduje się jednak na całkowite zamknięcie działalności. Jeśli zastanawiasz się, jak zamknąć działalność gospodarczą, to istnieje kilka zasad, o których należy w tej kwestii pamiętać.

Jak zamknąć działalność gospodarczą w odpowiedni sposób?

Decydują się na zamknięcie działalności, pierwszym krokiem powinno być pożegnanie się z pracownikami. Przedsiębiorca zatrudniający ludzi ma obowiązek zatrudniać pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jako osoba fizyczna nie jest w stanie tego robić, dlatego każdy pracownik powinien otrzymać wypowiedzenie umowy oraz świadectwo pracy.
Kolejnym krokiem jest poinformowanie odpowiednich urzędów o zamknięciu działalności. Należy poinformować o tym ZUS oraz wyrejestrować się z CEIDG.
Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest rozliczenie się z urzędem skarbowym.

Redakcja penta.org.pl

Nasza redakcja to zaufane źródło informacji i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i zarządzania. Dostarczamy klarownych analiz, aktualnych trendów i praktycznych porad, aby wspierać naszych czytelników w osiąganiu sukcesów zawodowych i rozwoju biznesowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?