Jak zamknąć działalność gospodarczą?
Data publikacji 20 lutego 2023
Prowadzenie działalności gospodarczej stanowi jeden ze sposobów zarabiania pieniędzy. Własny biznes jest w stanie zapewnić nam niezależność finansową oraz odpowiednią ilość wolnego czasu, o ile spełnimy szereg różnego rodzaju kryteriów. Samo prowadzenie działalności nie gwarantuje bowiem sukcesu. Ważny jest oryginalny pomysł, trafiający w potrzeby rynku, odpowiedni marketing oraz upór i determinacja, ponieważ w przypadku własnego biznesu, zyski bardzo często przychodzą dopiero z czasem. Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca przez wiele miesięcy lub nawet lat musi dokładać do swojego biznesu, zanim zacznie on na siebie zarabiać. To właśnie na tym etapie najczęściej większość przedsiębiorców się poddaje i postanawia zamknąć działalność gospodarczą, aby nie generować więcej strat. Jak właściwie wygląda taki proces i czy w każdym momencie można zamknąć działalność?
Jak często przedsiębiorcy decydują o zamknięciu działalności?
Perspektywa nieograniczonych zarobków oraz dużej ilości wolnego czasu kusi praktycznie większość ludzi. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu. Szacuje się, że aktualnie w naszym kraju każdego dnia powstaje około 800 nowych firm. W większości są to jednoosobowe działalności gospodarcze, które zdecydowanie najłatwiej jest otworzyć i w razie potrzeby zawiesić lub zamknąć.
W takiej sytuacji może zrodzić się pytanie, ile z tych firm jest w stanie przetrwać na rynku? Okazuje się, że statystyki nie należą do najbardziej optymistycznych, ponieważ jedynie 30% z nich jest w stanie osiągnąć pozycję, która pozwoli im na sprawne funkcjonowanie. Pozostałe 70%, po okresie około 2 lat, zazwyczaj decyduje się na zamknięcie działalności.
Zawieszenie działalności gospodarczej
Warto wspomnieć o tym, że oprócz zamknięcia działalności istnieje również możliwość jej zawieszenia. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku firm, które świadczą swoje usługi okresowo, a przez większą część roku nie mają żadnych zleceń. Zawieszenie działalności wiąże się z tym, że przedsiębiorca nie musi w tym czasie ponosić żadnych kosztów związanych z prowadzeniem działalności.
Większość osób decyduje się jednak na całkowite zamknięcie działalności. Jeśli zastanawiasz się, jak zamknąć działalność gospodarczą, to istnieje kilka zasad, o których należy w tej kwestii pamiętać.
Jak zamknąć działalność gospodarczą w odpowiedni sposób?
Decydują się na zamknięcie działalności, pierwszym krokiem powinno być pożegnanie się z pracownikami. Przedsiębiorca zatrudniający ludzi ma obowiązek zatrudniać pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jako osoba fizyczna nie jest w stanie tego robić, dlatego każdy pracownik powinien otrzymać wypowiedzenie umowy oraz świadectwo pracy.
Kolejnym krokiem jest poinformowanie odpowiednich urzędów o zamknięciu działalności. Należy poinformować o tym ZUS oraz wyrejestrować się z CEIDG.
Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest rozliczenie się z urzędem skarbowym.