penta.org.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Poradniki

Integracja pracownicza – czy jest potrzebna?

Integracja pracownicza – czy jest potrzebna?

Jeszcze kilkanaście lat temu integracja pracownicza przeprowadzana wyła wyłącznie w dużych firmach. Obecnie wspomniany trend uległ zmianie. Pracodawcy coraz częściej zaczęli zwracać większą uwagę na atmosferę, jaka panuje między pracownikami. W końcu zespół stanowi jeden z filarów każdej firmy, a im bardziej jest zgrany, tym lepiej oraz efektywniej pracuje.

W takim razie czym jest integracja?

Integracja pracowników to szereg działań, mających na celu lepsze poznanie i scalenie zespołu. Oprócz wspomnianego ma za zadanie również poprawiać relacje między pracodawcom a pracownikami. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach ze względu na pozytywne skutki jest niezwykle ważnym elementem we wszystkich firmach. Z wielu przeprowadzonych badań czynnikiem, który decyduje o tym, że pracownicy pozostają w danym zakładzie pracy, jest atmosfera, jaka w nim panuje. Duży wpływ na zbudowanie właściwego klimatu w miejscu pracy ma właśnie integracja pracownicza.

Integracja pracownicza – co ma na celu i czy jest potrzebna?

Głównym celem integracji jest scalenie zespołu, który w większości przypadków składa się z osób o zupełnie odmiennych temperamentach oraz cechach charakteru, co może przyczyniać się do pojawiania się napięcia i konfliktów. Dając pracownikom okazję zmiany otoczenia, przebywania w nieco luźniejszej atmosferze, gdzie będą mogli pobyć razem, porozmawiać o czymś innym niż praca, a przy tym zrelaksować się, to może okazać się, że wszystkie niesnaski pójdą w niepamięć, a atmosfera w pracy stanie się zdrowsza. Oczywiście w integracji nie chodzi o samo łagodzenie sporów. Bardzo często do zespołu dołącza nowa osoba, która początkowo może czuć się wśród innych nieco niepewnie. Imprezy integracyjne pozwalają na poznanie koleżanek i kolegów z pracy, dzięki czemu nowy pracownik może w pełni poczuć się członkiem załogi.

Integracja pracownicza niesie za sobą szereg pozytywnych sutków, do których możemy zaliczyć m.in.:

  • większe przywiązanie do firmy,

  • lojalność i przekonanie, że mogą liczyć na siebie nawzajem,

  • poprawę kontaktów na linii pracownicy – pracodawca,

  • zmniejszenie stresu, który może towarzyszyć w pracy,

  • większa efektywność pracy.

Jak może przebiegać integracja pracowników?

Tak naprawdę integracja pracownicza może przybierać różne formy, a wiele zależy od tego, gdzie tak naprawdę pracownicy będą czuli się najlepiej. Bardzo popularnym rozwiązaniem są imprezy integracyjne, które pozwalają na większy relaks i spędzenie czasu z resztą pracowników bez myślenia o obowiązkach służbowych, tylko skupienia się na luźnych rozmowach i lepszym poznawaniu zespołu. Integracja oparta na rozrywce sprawia, że pracownicy stają się sobie bliżsi, co jak wiadomo, ułatwia im współpracę między sobą podczas wykonywania różnych zadań.

Udostępnij