penta.org.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Biznes

Segmentacja klientów strony www

Segmentacja klientów strony www

Czym właściwie jest i na czym polega segmentacja klientów? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że, mimo iż odbiorcy zainteresowani daną branżą są w niej wyspecjalizowani, to bardzo często tak naprawdę są bardzo zróżnicowani. Właśnie dlatego powinno się przeprowadzać segmentację klientów, aby ten proces mógł wyszczególnić grupy, wobec których będą przeprowadzane właściwe działania marketingowe. Dzięki temu znacznie skuteczniej wybierana jest grupa docelowa, a reklama nie rozprzestrzenia się zbyt szeroko, co mogłoby zmniejszyć jej efektywność.

Czym są segmenty klientów?

Najprościej rzecz ujmując, segmentacja rynku nie jest niczym innym jak analizą, dzięki której można wyodrębnić grupy, które oczekują konkretnych usług, produktów czy nadrzędnych korzyści. Segmentacja umożliwia większe skupienie się w działaniach marketingowych na wybranej grupie. W konsekwencji czego wysoce spersonalizowana komunikacja spowoduje lepszą konwersję.

W jakim celu więc potrzebne są segmenty? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że żadna firma na świecie nie jest dla wszystkich. Nawet najwięksi giganci mają dość spersonalizowane grupy docelowe.

Dlaczego segmentacja klientów jest potrzebna?

Dla lepszego zrozumienia potrzeby segmentacji klientów warto porównać ją do rozmiarów ubrań. Przecież każdy z nas jest inny i potrzebujemy różnych rozmiarów ubrań. Cały świat nie chodzi w koszulkach XXL, tak samo, jak rozmiar buta 38 nie jest uniwersalny.

Taka sama sytuacja jest, jeśli chodzi o sprzedaż. Klienci mają zróżnicowane preferencje i cechy. Jest taka zasada mówiąca o tym, że chcąc zadowolić każdego klienta, tak naprawdę nie zadowoli się żadnego. Segmentacja skutecznie dopasowuje konkretną kampanię reklamową do potrzeb wybranych potencjalnych klientów. Działania te mają na celu sprawienie, że klient poczuje się, jakby dany produkt lub usługa były stworzone idealnie dla niego. Przykładem skutecznej segmentacji są oferty operatorów komórkowych, którzy odsyłają w inne miejsca na stronie klientów indywidualnych, a w inne małe oraz duże firmy.

Segmentacja klientów – korzyści

Dzięki segmentacji klientów znacznie poprawia się personalizowanie ofert. Za sprawą trafnego wycelowania w grupę, zdecydowanie zwiększy się konwersja. W oczywisty sposób przypadkowe osoby po prostu w ofertę nie zajrzą.

Kolejną korzyścią płynącą z segmentacji klientów jest lepsze nawiązywanie relacji. Odpowiedzialny za to jest spersonalizowany mailing, który generuje wyższe przychody.

Dzięki lepszej analizie reakcji oraz decyzji konkretnej grupy można ocenić, czy dana kampania reklamowa właściwie odpowiedziała na potrzeby klientów.

Bardzo ważną korzyścią, jaką można osiągnąć dzięki segmentacji klientów, jest możliwość określenia, które grupy przynoszą największe dochody. W ten oto sposób można dla tych grup przygotować udoskonaloną ofertę

Niewątpliwie cenną korzyścią, płynącą z zastosowania segmentacji, jest możliwość skutecznego dotarcia do nisz, które wcześniej nie były w ogóle brane pod uwagę.

Udostępnij