Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Baterie litowo jonowe

Baterie litowo jonowe- co należy o nich wiedzieć?

Data publikacji 1 stycznia 2024


Baterie litowo-jonowe to bardzo często spotykany rodzaj akumulatorów. Znajdują one zastosowanie w elektronice użytkowej, laptopach, przenośnychurządzeniach, jak i samochodach z napędem elektrycznym. Ponadto używa się ich w coraz popularniejszych magazynach energii, gdzie przechowuje się energię pozyskaną z odnawialnych źródeł. Duże zainteresowanie takimi akumulatorami wynika z ich szczególnych parametrów, takich jak zdolność do znoszenia dużej liczby cykli ładowania, wysoka trwałość, duża gęstość energii czy brak efektu pamięci. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są baterie litowo-jonowe?

Baterie litowo jonowe to rodzaj akumulatorów elektrycznych, których nazwa wzięła się od mechanizmu ich działania. W przypadku rozładowania baterii jony litu przemieszczają się z elektrody ujemnej przez elektrolit do elektrody dodatniej, kiedy elektrony przepływają przez zewnętrzny obwód. W trakcie ładowania baterii kierunek ruchu jonów ulega odwróceniu. Akumulatory litowo jonowe wyróżniają się wysoką grawimetryczną oraz wolumetryczną gęstością energii. Cechy te zawdzięczają użyciu w nich niewodnych elektrolitów, przez co baterie te mogą być użyte w niewielkich sprzętach elektronicznych, jak i samochodach elektrycznych. Warto dodać, że baterie litowo jonowe nie mają efektu pamięci. Nie tracą więc pojemności przez całkowite rozładowanie czy zbytnie naładowanie. Wyróżniają się też dosyć wolnym tempem tak zwanego samo rozładowania.

Jak zbudowane są akumulatory litowo-jonowe?

Baterie litowo jonowe składają się z małych ogniw połączonych w paczki, które można swobodnie zmieniać, chcąc uzyskać pożądane napięcie. Ustawione, ciasno zlokalizowane paczki ogniw umieszczane są później w solidnej, metalowej skrzyni bateryjnej. Akumulatory litowo-jonowe to zespół szczelnie zamkniętych, trwałych bloków sterowanych przez elektronikę. To produkty o wiele bezpieczniejsze od baterii kwasowych.

Wykorzystanie baterii litowo-jonowych

Baterie litowo jonowe to produkty o wszechstronnym zastosowaniu. Po pierwsze są one w stanie zasilić przenośne urządzenia elektroniczne, czyli laptopy, tablety, telefony komórkowe. Ponadto przydają się w takich sprzętach medycznych jak: pompy infuzyjne, rozruszniki serca, defibrylatory, aparaty słuchowe. To jednak nie wszystko. Akumulatory te gwarantują ciągłość zasilania w przypadku awarii systemów UPS. Wyjątkowe parametry tych baterii sprawiły, że są one świetnym sposobem zasilania pojazdów elektrycznych, nie tylko aut, ale także hulajnóg i rowerów. Można je także spotkać na wyposażeniu pojazdów pływających, a więc elektrycznych jachtów czy łodzi. Jak już wcześniej wspomniano, baterie litowo jonowe przydają się też do magazynowania energii z odnawialnych źródeł.

Baterie litowo jonowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Używa się ich powszechnie zarówno w małych urządzeniach, jak i pojazdów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja penta.org.pl

Nasza redakcja to zaufane źródło informacji i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i zarządzania. Dostarczamy klarownych analiz, aktualnych trendów i praktycznych porad, aby wspierać naszych czytelników w osiąganiu sukcesów zawodowych i rozwoju biznesowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?