penta.org.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Biznes

Co to jest startup – charakterystyka i zalety prowadzenia startupu

Co to jest startup – charakterystyka i zalety prowadzenia startupu

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego biznesu – młodzi przedsiębiorcy chętnie korzystają między innymi z idei startupu, która stanowi doskonały sposób na odnalezienie interesującej i zyskownej niszy.

Co to jest startup?

Według definicji startup to każda organizacja o charakterze tymczasowym, poszukująca opłacalnego pomysłu na biznes. Twórcy startupów skupiają się na odnalezieniu produktów i usług, dzięki którym możliwym stanie się stworzenie skutecznego modelu biznesowego.

Oprócz tego, aby dany biznes mógł nosić miano startupu, powinien cechować się także innowacyjnością, co więcej warunki towarzyszące wprowadzaniu danego produktu lub usługi na rynek powinny być trudne do przewidzenia. Innymi słowy, startup to biznes wkraczający na niezbadane obszary, a także przedsięwzięcie, którego nie da się obiektywnie zmierzyć.

Nie można zapominać o tym, że każdy startup, pomimo wyjątkowego i innowacyjnego charakteru, powinien zostać realizowany w ramach sformalizowanej działalności gospodarczej. W wielu przypadkach nowe startupy powstają między innymi jako firmy jednoosobowe lub niewielkie spółki.

Kiedy firma przestaje być startupem?

Określenie momentu, w którym dana działalność przestaje być startupem i staje się tradycyjnym biznesem to dość skomplikowana kwestia, uzależniona od wielu różnych czynników. Dość istotną rolę odgrywa tutaj między innymi specyfika danej branży. Oprócz tego niezwykle ważną kwestią okaże się także czas potrzebny na ocenę ryzyka oraz staranne dopracowanie modelu biznesowego. W przypadku mało skomplikowanych usług cały proces może zająć od kilku do kilkunastu tygodni. Nieco bardziej złożone modele, wymagające przeprowadzenia szczegółowych i czasochłonnych badań, mogą pozostać startupem nawet przez kilka lat.

Warto pamiętać o tym, że tworzenie nowego, innowacyjnego modelu biznesowego bardzo często wiąże się z ciągłym wprowadzaniem zmian, mających ogromny wpływ na dynamikę firmy. Poznawanie rynku, wprowadzanie ulepszeń oraz dopasowywanie produktów i usług do oczekiwań konsumentów może przyczyniać się do znacznej modyfikacji początkowych założeń startupu.

Zalety związane z założeniem startupu

Założenie startupu niesie ze sobą szereg korzyści – jedną z najważniejszych zalet innowacyjnych biznesów są między innymi niskie koszty. Warto pamiętać o tym, że większość obecnie funkcjonujących startupów nie wymaga zbyt dużego kapitału początkowego.

Ponadto założenie oraz prowadzenie startupu wiąże się ze zdobyciem ogromnego doświadczenia oraz znacznym poszerzeniem umiejętności. Osoby decydujące się na założenie innowacyjnego biznesu mogą uczyć się na własnych błędach, doskonaląc i rozwijając model biznesowy.

Nie można zapominać jednak o tym, że założenie startupu niesie ze sobą także dość duże ryzyko – młodzi przedsiębiorcy zaczynający przygodę ze startupem powinni pamiętać o tym, że dobry pomysł to dopiero początek. Twórcy danej idei powinni pamiętać o przygotowaniu odpowiednich narzędzi, które ułatwią rozwój danego modelu biznesowego.

Udostępnij